AMERICAN GANGSTER

středa 26. prosince 2007

Jak že vám říkají, pánové?


Stará dáma je Juventus, merengues neboli pusinky (ty ze šlehaných bílků) jsou z Realu Madrid, Rudí ďáblové sídlí v anglickém Manchesteru. Tak to ví každý, kdo se alespoň trochu o fotbal zajímá. Ale blíží se konec roku, tedy období plné radosti a smíchu. Podívejme se společně na přezdívky různých klubů, ale také na to, jak k nim přišly. Snad se budete "silvestrovsky" bavit!

V USA si každý majitel klubu zvolí jméno a tím mu vlastně také určí jeho přezdívku. Evropa a jih amerického kontinentu ovšem hrají první housle Většinou jsou to fanoušci klubů, kteří rozhodují, jak se jejich miláčkové budou jmenovat. Ale myslíte si, že jsou to převážně ti vlastní, skalní příznivci? Mýlíte se! Je tomu právě naopak a proto jsou mnohdy ony přezdívky plny "lásky" k bližnímu svému! Co rozhoduje? Tak například barvy dresů, jméno města nebo čtvrti odkud klub pochází, také stadiónu, obrázek na znaku. Ale existují výjimky potvrzující pravidlo, a tak nemáme jen samé červené a modré, reds a blues. A to je jen dobře!

Kde jsou nejnápaditější? Asi ve Španělsku.

Také tam se sice objevují různá barevná odlišení, ale mají spoustu vtipných dodatků. O Realu a jeho neposkvrněné bělosti jsme již mluvili, ale co takhle Atlético a Villarreal? Atléticu se říká "Colchoneros", v překladu matrace. Proč? Barvy jejich dresů jsou červená a bílá, svisle pruhované, něco jako má naše Viktorka ze Žižkova. A to právě připomíná kdysi tradiční potahy na postelové matrace. Villarreal je žlutý a tak někoho napadlo přidat mu onu ponorku ze slavné písničky neméně slavných Beatles. Yellow submarine, Submarino amarrillo, Žlutá ponorka.

Vraťme se ještě na chvíli k milovanému a zároveň mnohými nenáviděnému Realu Madrid. Merengues, sněhové pusinky, bílé čajové pečivo známé z francouzských cukráren. Ale také Galácticos, přezdívka ne příliš oblíbená. Vznikla v době šílených nákupů všech hráčů, kteří stáli desítky miliónů. Při zahájení sezóny to byla závist ostatních a označení pro něco nadpřirozeného, mimozemského. Jelikož ovšem tento experiment neskončil očekávaným titulem, nebo dokonce tituly, dostala tato přezdívka poněkud pohrdavou příchuť.

Myslíte si, že úhlavní nepřítel madridského královského klubu se zachránil jednou pro vždy? Omyl! Ono blaugrana používají snad jen příznivci Barcy. Ostatní jí říkají "Los Culés"! Toto slovo pochází z katalánského culer, tedy, hmmm, zadek. Nutno ovšem dodat, že slovo culo je ve španělštině používáno normálně a především v Evropě, tedy ve Španělsku, nemá onen význam jako v Mexiku, Střední a Jižní Americe. O Česku a překladu p...l ani nemluvě.

Ale proč vlastně "culés"? V době prehistorické, kdy fotbal byl ještě v plenkách, hrála Barca své domácí zápasy na starém stadionu Les Corts. A ten neměl sedadla, jen betonové stupně. Mnozí seděli dokonce na plotě, ohradě, ze stejného materiálu. A tak se kolemjdoucím nabízel nádherný pohled právě na tuto část těla, kde záda ztrácejí své slušné pojmenování. Z fanoušků Barcelony byly vidět jen ty zadnice.

Zajímavý je výklad přezdívky Valencie. Nikdo vlastně neví jaký je její původ. A tak si fandové tohoto klubu rychle našli vlastní vysvětlení! "Los Che" znamená "Velicí" a prý pochází z nějakého místního dialektu. Z kterého se nepodařilo objevit. Celta Vigo? "Celtiňas", Keltové. Proč? Kdo to ví, odpoví...

V Anglii má přezdívku každý.

Zdá se, že španělské přezdívky jsou kvalitní. Ty anglické, nebo lépe řečeno britské, vše nahrazují množstvím. Snad opravdu neexistuje klub, který by se nejmenoval jinak, než je tomu na oficiální přihlášce do té které fotbalové asociace. Všichni jistě znáte přezdívku Manchesteru United. Red devils, Rudí ďáblové. Ale víte, že ji ukradli? Komu? Sousednímu ragbyovému klubu ze Salfordu! A ten ji stále používá. Právem!

Pojďme se přesunout do Londýna. Tam si na přezdívky potrpí snad nejvíce. Arsenalu se říká "The Gunners". Když začínal hrát, jmenoval se tento klub Woolwich Arsenal a jeho sídlo bylo v jihovýchodní části Londýna. Blízko stály sklady zbraní a munice a tak proto... Později se Arsenal přestěhoval na sever města, ale přezdívka mu již zůstala. West Ham United, "Hammers", Kladiváři. Původně se jmenoval Thames Ironworks, původ tedy ocelářský, kladiva ve znaku, nebylo o čem diskutovat. Zajímavé je rovněž hledání okolo přezdívek Tottenhamu. Ono "Spurs" je vyňato z Hotspur, velice neutrální, nic moc říkající. Ostatní se totiž často hanlivě vyjadřovali o židovském původu velké části fanoušků. Ale snad ještě známější jsou pod přezdívkou Kohouti. Mají je rovněž ve svém klubovém znaku.

Spadněme z výšin Premier League a podívejme se do nižších pater. Manchester je ďábelský, Southampton zase plný svatých, "Saints". Také tady musíme hledat v minulosti. Původní název Southampton St.Mary's, zakladatelé mniši z nedalekého kostela Svaté Marie. Jasno? Velice zajímavá je historie z Leicesteru. "Foxes" jsou lišky, ale marně budete pátrat kolik těchto zvířat se pohybovalo po zeleném trávníku jejich stadiónu. Hrabství Leicestershire má totiž na mapě opravdu podobu hlavy lišky a ta je také ve znaku klubu. Kdo nevěří, ať se na mapu podívá.

Britové ale nejsou příliš vynalézaví, a tak se většinou jedná o ty barevné varianty. Také se nedohledáte urážlivých výrazů, na to jsou zase až příliš velcí gentlemani. Snad ještě nějaké ty přezdívky z říše zvířat, Berani z Derby County, Sršni z Watfordu, Černé kočky ze Sunderlandu...

Itálie pokulhává

"Vecchia Signora", Stará dáma, pochází z Turína. Juventus je nejstarším klubem na Apeninském poloostrově, a tak ta jeho dáma opravdu nemůže být mladá. Ale proč je Juventus nazýván dámou? V tomto případě musíme nahlédnout do slovníku jazyka latinského a tam zjistíme, že Juventus znamená mládí a je rodu ženského. Proto ta dáma...

Ovšem jinak je Itálie nudná jako byl kdysi její fotbal pověstný onou neprostupnou zdí. Snad jen "Lupi", Vlci z AS Řím, "La Viola", Fialky z Fiorentiny. A pak jen "rossoneri" a "nerazzurri", tedy červeno-černí a černo-modří...

V Argentině se s tím nemažou!

Jo to Argentinci, díky svému temperantu, jsou jiní borci. A na urážky a hanlivé výrazy jsou snad dokonce mistry světa. Boca Juniors a "Xeneizes" - Janované. Tak si říkají fandové tohoto klubu. Ve čtvrti Boca se totiž mluví zvláštním dialektem pocházejícím od původních obyvatel, tedy přistěhovalců z tohoto města v Itálii. Fandové soupeřů, tedy hlavně těch z River Plate, na ně ovšem volají úplně jinak: "Bosteros"! Tak se totiž říká těm, co uklízejí, zametají, ulice, pohrdlivě snad "Smetáci". Ulice v okolí stadiónu La Bonbonera jsou totiž vždy plné odpadků a čtvrť sama o sobě je jednou z nejchudších. Zajímavé je, že příznivci klubu jsou na svou chudobu velice pyšní...

Bohatí chodí na druhou stranu řeky, "přes ulici", na River Plate. "Los Millonarios" se nikdy netajili tím, že patří ke společenské smetánce, platí hráčům víc než jiní a proto jim náleží ono pojmenování Milionáři. Od roku 1966 má ovšem River také další přezdívku, méně vznešenou. "Gallinas", Slepice. Zbabělá a prchající slepice inspirovala nepřátele k tomuto pojmenování po prohraném finále Copa Libertadores s uruguajskym Peňarolem. Vrcholem všeho byl následující ligový zápas, v jehož průběhu někdo hodil na atletickou dráhu stadiónu slepici, v Argentině symbol zbabělosti, nabarvenou na červenobílo. A samotné sídlo River Plate, El Monumental, si to schytalo také. Dnes mu říkají Gallinero - Kurník!

A ještě jednou Argentina. Estudiantes de La Plata jsou terčem výsměchu celé země. Říkají jim "Pincharattas", řezači potkanů, krys. Proč? Ve městě La Plata je známá lékařská univerzita a páni doktoři, profesoři a zejména studenti, se učí pitvat právě na těchto "přítulných" zvířátkách.

A na závěr Honduras

Závěrem si neodpustím alespoň uveřejnit přezdívky ligových klubů z Hondurasu, kde 16 let žiji. Tak tedy Motagua jsou Aguilas, tedy Orli, Olimpia Leones - Lvi. Platense zase Tiburones - Žraloci, Real Espaňa - Máquina, v tomto případě Lokomotiva, když dají gól, rozléhá se stadiónem houkání vlaku a hlasatel křičí: "Pitó la Maquina!". Maratón si říká Monstruo verde - Zelená příšera. Victoria Lecheros - Mlékaři, podle továrny na mléčné výrobky, která je sponzorem, ale také Jaiba brava, podle mořského ráčka, který umí být někdy pěkně zlobivý. Vida jsou Cocoteros, okolo jejich původního stadiónu rostly palmy plné kokosů. Burros jsou z města Comayagua, tam zase oslíci spásají trávu přímo na hřišti. Olanchano má přezdívku Torros - Býci a Savio ze Santa Rosa de Copan Cabritos - Kozlíci.

A dost, jistě těch přezdívek znáte mnohem víc, sešívaní ze Slavie, železní ze Sparty, klokani z Bohemky, votroci z Hradce Králové...

neděle 23. prosince 2007

Fakta o Chuckovi 1/3

Chuck Norris napočítal do nekonečna. Dvakrát.

Chuck Norris zemřel před 10 lety ale Smrtka neměla odvahu mu to říct.

Chuck Norris umí dělit nulou.

Chuck Norris musí třídit prádlo na tři hromady - bílé, barevné a krvavé.

Kdyz jde Bubák spát, každou noc se podívá pod postel jestli tam není Chuck Norris.

Chuck Norris je častým dárcem krve pro Červený Kříž. Jen ne svojí vlastní.

Chuck Norris hrál ruskou ruletu s plně nabitou zbraní a vyhrál.

Když Chuck Norris spadne do vody, nebude mokrý, ale voda bude Chuck Norris.

Teorie evoluce neexistuje, existuje pouze seznam živočišných druhů, které nechal Chuck Norris přežít.

Pokud má Chuck Norris zpoždění, čas by měl radši sakra zpomalit.

Chuck Norris dokáže pálit mravence lupou. V noci.

Chuck Norris je první človek, který porazil betonovou zeď v tenise.

Slzy Chucka Norrise léčí rakovinu. Škoda, že nikdy neplakal.

Na poslední stránce Guinnessovy knihy světových rekordů je malým písmem uvedeno že všechny rekordy drží Chuck Norris, zde uvedení lidé jsou ti co jsou mu nejblíž.

Nekteří lidé nosí pyjamo se Supermanem. Superman nosí pyjamo s Chuckem Norrisem.

Nejsou žádné odlišné rasy, jenom země plné lidí, které Chuck Norris zbil do různých odstínů černé, modré a žluté.

Chuck Norris si v KFC objednal BigMac a dostal ho.

V Iráku nebyly žadné zbraně hromadného ničení. Chuck Norris žije v Oklahomě.

Chuck Norris zničil periodickou tabulku prvků protože uznává pouze prvek překvapení.

Na Nagasaki nikdy žádná bomba nespadla, to jen Chuck Norris vyskočil z letadla a udeřil do země.

Značka "parkování pro handicapované" neznamená, že zde mohou parkovat postižení, znamená to, že tam parkuje Chuck Norris a pokud tam zastavíte udělá z Vás handicapovaného.


TO BE CONTINUED...

Chuck Norris

Chuck Norris se ženou Ginou.

Filmový představitel tvrdých chlapíků a ikona béčkových akčních snímků Chuck Norris (především známého ze seriálu Walker Texas Ranger) se chce soudit s renomovaným nakladatelstvím Penguin kvůli recesistické knize, kterou o něm vydalo. Žertovný titul s názvem Pravda o Chucku Norrisovi: 400 faktů o nejskvělejším člověku světa vyšel už v listopadu.

23. 12. 2007 09:11

Podle herce kniha shromažďující mýty, jež o něm mezi lidmi kolují, jen parazituje na jeho slavném jméně.

Ctitelé akčních krváků, díky nimž se Norris proslavil, začali na fanouškovských internetových stránkách tvořit celou mytologii týkající se hercových nadpřirozených schopností už před dvěma lety. Autor knihy Ian Spector jen vybral nejlegračnější superhrdinské příběhy a nechal je vydat.

Do knihy se tak dostalo například tvrzení, že "Chuckovy slzy mohou vyléčit rakovinu. Jen škoda, že Chuck nikdy neplakal". Oblíbeným vtipem na Norrisovu adresu je například další z "faktů": "Chuck Norris nespí. Čeká." anebo "Chuck Norris dokáže nabít mobil třením o svou bradku".

Ačkoli je zřejmé, že jde o recesi, rozhodl se Norris s pomocí právníků nakladatelství zažalovat. Podle něj jsou v knize nepravdivé informace, které ho urážejí a poškozují jeho důstojnost a dobré jméno. Herec proto žádá odškodnění za poškození obchodní značky, neoprávněné obohacování a porušení osobnostních práv.

Chuck Norris, mimo jiné bývalý profesionální mistr světa v karate, hrál ve více než dvacítce filmů. Známý je například ze snímků Delta Force či Mistr Kickboxu, je také hlavním hrdinou televizního seriálu Walker Texas Ranger.

středa 19. prosince 2007

No to to trvalo !

Vědci našli způsob, jak vyhrát "kámen, nůžky, papír"

Hra "kámen, nůžky, papír" je oblíbená nejen mezi malými dětmi.

Skoro každý ví, že kámen otupí nůžky, ty přestřihnou papír a ten zase zabalí kámen. Skupina britských vědců ale podle nejnovějšího čísla časopisu New Scientist přišla na to, jak v této hře skoro vždycky vyhrát. Stačí začít nůžkami a dále už to celé tkví v psychologii.

19. 12. 2007 15:37 - LONDÝN

Výzkum ukázal, že nejpopulárnější z prvních tahů je ukázat pěst - tedy kámen. Toho znalý oponent proto zpravidla jako první vyrukuje s otevřenou dlaní, tedy papírem, který kámen zabalí, a tudíž vítězí. Proto ten, kdo má dobré nervy a jako první ukáže ukazovák a prostředník - tedy nůžky, které papír přestřihnou - má vysokou naději na okamžité vítězství.

Po prvním tahu je možno podle listu zvolit poněkud složitější strategie. Jedna z nich spočívá v tom, že odpůrci hráč předem oznámí, jaký bude jeho příští tah, a pak ho také ve skutečnosti udělá. "Nikdo nevěří, že to opravdu uděláte, takže neudělají ten tah, který by vás porazil," uvedl časopis.

Druhá taktika spočívá v tom udělat tah, který by porazil předchozí tah protivníka. I to je založeno na psychologii - studie totiž naznačují, že většina lidí se instinktivně snaží porazit svůj vlastní předchozí tah.

Hustej pic

photo of  Michael Jai White, Scott Adkins

úterý 18. prosince 2007

Co je koncem roku v kurzu na vyhledávači Google

A statistiky od vyhledávačů dnes ještě jednou. Tentokrát od Googlu. Žebříček nejvyhledávanějších slov za rok 2007 sice nemáme k dispozici, ale za to víme, o co rostl koncem roku nejvíce zájem. Aktuálně je ve vyhledávání na Googlu v kurzu tato elitní desítka:

  1. iphone
  2. badoo
  3. facebook
  4. dailymotion
  5. webkinz
  6. youtube
  7. ebuddy
  8. second life
  9. hi5
  10. club penguin

Předešlý žebříček je globální. Pokud by vás zajímalo, co nyní nejvíce přes Google vyhledávají Američané, tak:

  1. iphone
  2. webkinz
  3. tmz
  4. transformers
  5. youtube
  6. club penguin
  7. myspace
  8. heroes
  9. facebook
  10. anna nicole smith

A teď pro změnu žebříček toho, oč nyní klesá zájem, opět jde o globální statistiku:

  1. world cup
  2. mozart
  3. fifa
  4. rebelde
  5. kazaa
  6. xanga
  7. webdetente
  8. sudoku
  9. shakira
  10. mp3





Nejvyhledávanější slova za rok 2007 podle Ask.com


Po nejvyhledávanějších slovech na Yahoo pro vás máme i podobný žebříček od vyhledávače Ask.com. Za rok 2007 vypadá takto:

  1. MySpace
  2. Dictionary
  3. Google
  4. Themes
  5. Area Codes
  6. Cars
  7. Weather
  8. Games
  9. Song Lyrics
  10. Movies

Všimněte si absence jména jakékoliv celebrity, což je pro konkurenční vyhledávače téměř nemyslitelné. U zmíněného Yahoo zabodovala Britney Spears (první), Paris Hilton (třetí) nebo Jessica Alba (desátá). Naznačuje to, že Ask.com má trochu jiné složení uživatelů.

A jak si Ask.com vlastně vede? Podle statistik od Net Applications s podílem 1,53 procenta se minulý měsíc umístil až na šestém místě mezi vyhledávacími enginy. Podíl nebyl v tomto roce příliš stabilní (naopak připomínal divokou houpačku), ale od srpna opět mírně roste.

Mladý hoch je nadšený, že se postaví jednomu ze svých idolů.



Tak to je síla..

neděle 16. prosince 2007

MTV - Noisebrothers

Just watch !


Bílí muži neumějí skákat



Bieli muži nevedia skákať
White Men Can't Jump

Komedie
USA, 1992, 112 min


Režie: Ron Shelton
Hrají: Wesley Snipes, Woody Harrelson, Rosie Perez, Tyra Ferrell, Cylk Cozart, Duane Martin, Reynaldo Rey

Dnes podáte, My za 93 let dodáme..


Po dlouhých 93 letech dorazila na místo určení v americkém státě Kansas vánoční pohlednice s barevným obrázkem Santa Clause a malé holčičky. Adresátem pohledu datovaného 23. prosincem 1914 byla Ethel Martinová z města Oberlin. Pozdrav jí poslali její bratranci a sestřenice z Nebrasky.

15. 12. 2007 10:28 - OBERLIN

Je záhadou, kde se pohled celé století toulal, řekl agentuře AP poštmistr z Oberlingu Steve Schultz. "Jak ho někdo našel, taky netuším," dodal.

Paní Martinová sice již zesnula, ale pohled doručila pošta její švagrové. Musela jej ale dát do současné obálky s platnou známkou, neboť jednocentová známka z počátku 20. století by prý nestačila.

čtvrtek 13. prosince 2007

Mazeec

Student zpaměti spočítal třináctou odmocninu dvousetmístného čísla

Fenomenální francouzský matematik Alexis Lemaire dnes překonal svůj vlastní rekord, když spočítal zpaměti třináctou odmocninu z dvousetmístného čísla během pouhých 70,2 vteřiny. Oznámilo to Londýnské muzeum přírodních věd (Science Museum), kde Francouz svůj výkon předvedl.

12. 12. 2007 09:20 - LONDÝN

Dvousetmístné číslo vybral náhodně počítač. Za minutu a 10,2 sekundy sedmadvacetiletý student oznámil výsledek: 2.407.899.893.032.210. Kdyby se z tohoto čísla spočítala třináctá mocnina, výsledkem by bylo číslo, které počítač vybral. Jeho výkon je označován za nový světový rekord.

Předchozího rekordu dosáhl tento doktorand umělé inteligence (obor informatiky zabývající se tvorbou strojů vykazujících známky inteligentního chování) v polovině listopadu v New Yorku. Tehdy vypočítal třináctou odmocninu z dvousetmístného čísla za 72,4 vteřiny.

"Lemaire sedí, zavládne ticho a najednou má výsledek. Je to neuvěřitelné," prohlásila Jane Westová, ředitelka oddělení matematiky Londýnského muzea přírodních věd.

"Zdá se, že má obrovskou paměť. Je úžasné být u toho. Jen velmi malý počet lidí má takovou mimořádnou kapacitu, je jich dnes jen hrstka," řekla.

"Myslím, že jde o největší matematickou operaci, jaká kdy byla uskutečněna zpaměti," dodala.

Paměť pravidelně cvičí

Alexis Lemaire sám o sobě řekl, že si svůj dar počítat z hlavy uvědomil v jedenácti letech. Překonal několik rekordů v kategorii třinácté odmocniny stomístného čísla, ale nakonec usoudil, že takové počítání je pro něho příliš snadné.

Francouz také prohlásil, že dodržuje přísnou životní hygienu a věnuje se takovému cvičení paměti, za které by se nemusel stydět ani atlet. Anglosasové ostatně vytvořili neologismus "matatlet".

"Používám místo počítače systém umělé inteligence, který aplikuji ve své hlavě," komentoval Lemaire v listopadu svůj výkon. "Věřím, že to může dělat většina lidí, ale můj mozek funguje rychleji, někdy až příliš rychle," dodal.